Muğla Valiliği haberleri 1
HABER

O ürünlerin kullanımı Muğla'da yasaklandı

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Muğla Valiliği haberleri

 

Muğla ilçe haberleri

48 Haber Ajansı (48HA) - 24.06.2024 - O ürünlerin kullanımı Muğla'da yaskalandı

Nişan, düğün, kutlama yapacaklar DİKKAT... Bazı malzemelerin alımı, satımı, bulundurulması ve kullanılması yasaklandı. Cezalar ağır... Detaylar haberde...

Muğla Valiliği tarafından yanınlanan bir "Genel Emir"le "Piroteknik" malzemelerin kullanımını yasaklandı. Peki nedir Piroteknik malzeme? Orman yangınlarına karşı önelm olarak patlayıcı ve yanıcı maddeler olan havai fişek, dilek balonu, maytap, torpil, kızkaçıran, tabanca mantarı, işaret fişeği ve roma kandilinin alımı, satımı, kullanılması ve bulundurulması yasaklandı.

Muğla Valiliği tarafından yapılan açıklamada orman yangınlarına dikkat çekilerek, "İlimizin yüzde 70'i ormanlarla kaplı" denildi. Açıklamada, "ilimizde nişan, düğün, uğurlama, resmi ve milli bayramlar, çeşitli açılış, kutlama ve organizasyonlarda, özel günlerde havai fişek, dilek balonu, torpil ve diğer piroteknik maddelerin izinsiz ve mevzuata aykırı şekilde kullanılması başta ormanlarımızın yanarak yok olmasına ve halkımızın can ve mal güvenliğinin zarar görmesine sebep olmaktadır" denildi.

Valilik açıklamasında, vatandaşların can ve mal güvenliğini ve ormanları korumak amacıyla, "piroteknik maddelerin" alımı, satımı, kullanılması ve bulundurulmasının yasaklandığı duyuruldu. Peki ama nedir o proteknik malzemeler? İşte listesi;

Proteknik kullanımı yasaklanan malzemeler

Proteknik malzemeler (Arşiv) - 48 Haber Ajansı

Muğla'da yasaklanan malzemeler

. Havai fişek
. Dilek balonu
. Maytap
. Torpil
. Kız kaçıran
. Tabanca mantarı
. İşaret fişeği
. Roma kandili
. Adı, şekli farklı da olsa her türlü maytap
. Işıldaklı topril
. Plastik torpil
. Çarkıfelek torpil
. Torpedo
. Rocket Bee (Arı tabir edilen torpil)
. Rampalı füzeler
. Çatlayan top
. Sürtmeli çata pat
. Çat çat

Cazası var

Valilik tarafından alınan genel emir doğrultusunda, genel ve özel kolluk birimleri başta olmak üzere yetkili, görevli ve sorumlu bütün kamu görevlilerinin gerekli denetim ve takipleri yapmaları istendi. Yasağa uymayanlar hakkında Kabahatler Kanununun 8 ilgili maddeleri uyarınca gerekli adli ve idari işlemlerin başlatılacağının da altı çizildi.

Valiliğin açıklamasının tam metni aşağıda;

GÖRSELE TIKLAYIP BÜYÜTEBİLİRSİNİZ

Muğla Valiliği proteknik yasak listesi

Muğla Valiliği proteknik yasak listesi (Görsele tıklayıp büyütebilirsiniz)

TAGS;

Muğla Valiliği

Muğla Valiliği Haberleri